استفاده از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش بنیان در توسعه فناوری اطلاعات

خبرگزاری ایسنا

مصطفی بهی‌ امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت در نشست خبری گفت: در یک سال گذشته از محل اعتبارات طرح توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات، ۲۹ سایت جدید همراه اجرا شده است و ۴۹ روستا با جمعیت حدود ۲ هزار و ۸۵۶ خانوار از خدمات مبتنی بر شبکه ملی اطلاعات برخوردار شدند.

به گزارش ایسنا، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی با بیان اینکه ۶۰ سایت تأمین‌کننده اینترنت پرسرعت روستایی در روستاهای استان راه‌اندازی شده است، افزود: در راستای این موضوع ۸۷ روستای بالای ۲۰ خانوار استان با جمعیت بالغ بر ۱۳ هزار و ۸۵۰ خانوار جدید به شبکه اینترنت پرسرعت وصل شدند.

وی ادامه داد: در این مدت ۸۱ مدرسه به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند و اکنون در مجموع یک هزار و ۵۰۰ مدرسه در استان به شبکه ملی اطلاعات متصل هستند.

 بهی تصریح کرد: ۱۲۲ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی طرح توسعه ارتباطات روستایی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای این پروژه های ارتباطی در سطح استان هزینه شده است.

وی ادامه داد: در مجموع ۹۰ درصد از روستاهای بالای ۲۰ خانوار از پوشش شبکه همراه اول و ۶۰ درصد نیز از شبکه ملی ارتباطات و اینترنت برخوردار هستند و بر اساس برنامه وزارت ظرف تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری در سراسر کشور اجرا می‌شود که سهمیه استان خراسان جنوبی حدود یک میلیون پورت است تا کاربران به اینترنت پرسرعت و باکیفیت دسترسی داشته باشند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۱۹ دفتر پیشخوان در استان داریم که ۹۱ دفتر در شهرها و ۲۲ دفتر ICT در روستاها فعال است و آمادگی داریم در هر روستا مجوز راه اندازی یک دفتر ICT صادر کنیم تا روستایی‌ها برای خدمات اینترنت به شهر مراجعه نکنند.

بهی گفت: در سال جاری از محل اعتبارات ملی وزارت ارتباطات اتصال روستاهای بیش از ۲۰ خانوار استان به شبکه ملی اطلاعات به بیش از ۸۵ تا ۹۰ درصد افزایش می‌یابد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی بیان کرد: آی سی تی حوزه توانمندسازی است و امسال با توجه به شعار سال توجه خوبی به این حوزه صورت می‌گیرد و ۱۰ سایت جدید برای توسعه پوشش همراه در دستور کار است.

وی بیان کرد: از محل منابع بند «الف و ب» تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰، مبلغ ۳۱ میلیارد تومان تسهیلات به منظور حمایت از توسعه اشتغال در شرکت‌های فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات استان و ایجاد ۲۵۰ شغل حوزهICT اختصاص یافته است.

 

استفاده از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش بنیان در توسعه فناوری اطلاعات