بازتاب مکتب سلیمانی به زبان تئاتر، تراز هنر انقلاب و مقاومت است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، نشست خبری سومین جشنواره سراسری تئاتر «سردار آسمانی» با حضور سیدمحمد یاشار نادری مدیر بنیاد روایت فتح، حمید نیلی مدیر انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، محمدرضا علیزاده رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، سید وحید فخرموسوی دبیر جشنواره، جواد تمدنی مدیر روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس عصر امروز (دوشنبه ششم دی‌ماه) در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

شور، شعور و شهود خانواده تئاتر عامل برگزاری جشنواره سردار آسمانی

سید محمد یاشار نادری مدیر بنیاد روایت فتح در ابتدای این نشست ضمن پاسداشت یاد و خاطره سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی و تقدیر از عوامل برگزاری این جشنواره در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان گفت: خوشحالیم که سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی را هم‌زمان با دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی برگزار می‌کنیم.

وی ادامه داد: اولین دوره جشنواره هم‌زمان با اربعین شهادت حاج‌قاسم برگزار شد که شاهد شور، شعور و شهود خانواده تئاتر در کنار تعزیت و سوگواری مردم انقلابی کشورمان بودیم. در نهایت تلاش کردیم افکار، اندیشه و مکتب حاج‌قاسم را با زبان هنر آن‌هم هنر فاخر تئاتر تا جایی‌که می‌توانیم در تاریخ معاصر کشورمان و به پیشگاه مخاطبان و دوستداران این هنر والا ارائه و جاودان کنیم.

بازتاب مکتب سلیمانی به زبان تئاتر، تراز هنر انقلاب و مقاومت است

نادری با اشاره به سه بخش نمایشنامه‌نویسی، رادیو تئاتر و تئاتر خیابانی به‌عنوان بخش‌های متنوع سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی با تاکید بر ارسال ۲۵۰ اثر به دبیرخانه این رویداد گفت: این علاقه و همت هنرمندان تئاتر در راستای بازتاب سلوک و زیست سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی را در حوزه تئاتر باید ستود و این را نشان‌دهنده علاقه و اشتیاق هنرمندان به این سردار بزرگ دانست.

وی تاکید کرد: تلاشمان را می‌کنیم تا سومین دوره جشنواره تئاتر سردار آسمانی در شأن و تراز سردار سلیمانی محور مقاومت و جایگاه و شکوه شهدای مدافع حرم باشد.

کرمان را چه زمانی آباد می‌کنی سردار؟

نادری به ذکر خاطره‌ای از مزار سردار سلیمانی پرداخت و گفت: این را از زبان یکی از اهالی کرمان شنیدم که پیش‌از شهادت سردار به او گفته بود که چه زمانی شهر ما را آباد می‌کنید؟ و سردار با خنده به او گفته بود خودم آن را آباد خواهم کرد. امروز شاهدیم که بعد از شهادت او نه‌تنها این آبادانی در حوزه شهری قابل رصد است که شکوه و شور انقلابی و تبدیل شدن کرمان به شهری به نام سمبل محور مقاومت هدیه بزرگی است.

سردار سلیمانی آوازه کرمان، ایرانی بودن و شیعه بودن را در جهان طنین‌انداز کرد و بعد از شهادت او بیش‌از پیش به محبوب دل همه مستضعفان و پیروان تفکر و محور مقاومت بدل شد. این وظیفه و رسالت ماست که بتوانیم به واسطه زبان هنر بازتاب‌دهنده‌ بخشی از ایمان، اراده، مرام و مسلک او در زیست و زندگانی ارزشمند او باشیم.

بازتاب مکتب سلیمانی به زبان تئاتر، تراز هنر انقلاب و مقاومت است

تعامل تهران و کرمان برای برپایی رویدادی با کیفیت و جریان ساز

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس نیز با اشاره به آنکه سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی پیشگام در عرصه هنر برای بیان شأن و منزلت سردار سلیمانی و نفوذی که او در دل‌های مردمان ایران و تمام جهان داشت به شمار می‌رود یادآور شد: نخستین سالی که شروع به فعالیت برای برگزاری این رخداد کردیم با توجه به محدودیت زمانی که داشتیم بیشتر شاهد تولید آثار با محور عشق و شور و علاقه هنرمندان به سردار سلیمانی بود که هنرمندان تئاتر را به میدان آورد که بتوانیم در اربعین شهادت سردار این جشنواره را بنیان‌گذاری کنیم.

وی ادامه داد: اما در گام‌های بعدی با همراهی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان و هنرمندان علاقه‌مند و متعهد به ارزش‌های انقلاب، دفاع مقدس، شهدای حرم و به‌ویژه سردار آسمانی سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی این جشنواره گام‌های حرفه‌ای خود را برای رسیدن به کیفیت و جریان‌سازی در عرصه هنرهای نمایشی برداشت.

کرونا مانع حضور گروه های نمایشی کشورهای دیگر در جشنواره شد

نیلی ادامه داد: بنا بر آن بود تا گام سوم این رخداد به شکل بین‌المللی برگزار شود و از کشورهایی چون عراق، کنیا، هند، ترکیه و دیگر کشورها گروه‌های نمایشی برای حضور در این رخداد اعلام آمادگی کردند که به دلیل کرونا این امر محقق نشد.

جشنواره سردار آسمانی نیز اعتبار و هویت خود را از نام سردار سپهبد حاج‌قاسم سلیمانی، مرام، مسلک، شیوه زیست و درنهایت شهادت او وام می‌گیرد و امید داریم تا طی سالیان و ادوار متوالی شاهد برگزاری این رخداد باشیم. چراکه موضوعات و موارد متعددی برای تولید اثر دراماتیک در زیست این مجاهد بزرگوار وجود دارد که می‌توان سال‌ها و دهه‌ها برای آن کار کرد و در دو عرصه ملی و بین‌المللی تئاتر ایران را با محوریت مفهوم مقاومت و نام پرافتخار آن سردار سپهبد شهید حاج‌قاسم سلیمانی گره بزنیم.

نیلی یادآور شد: جشنواره تئاتر سردار آسمانی جزو معدود جشنواره‌هایی است که به شکل مشترک با همکاری تهران و دیار کریمان استان کرمان کارها را پیش می‌برد و امیدواریم بتوانیم در گام سوم نیز علاوه‌بر قدرت، کیفیت آثار را نیز چاشنی برگزاری این رخداد کنیم.

افتتاح دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر سردار آسمانی همزمان با اختتامیه

نیلی در پایان صحبت‌های خود ضمن اعلام خبر افتتاح دبیرخانه دائمی جشنواره تئاتر سردار آسمانی در کرمان هم‌زمان با برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: بنا داریم تا طی روزهای برگزاری جشنواره تئاتر سردار آسمانی در گام سوم بار دیگر محفل خاطره نمایش را که در گام نخست این رویداد با حضور سردار اسدی از هم‌رزمان و دوستان حاج‌قاسم سلیمانی برای بازتاب وجوهی از زندگی او برگزار کردیم، این‌بار با همراهی دوستان همسنگر و رزمنده او که در کرمان حضور دارند برگزار کنیم تا بتوانیم بخش مهمی دیگر از مواد خام اولیه برای تولید آثار فاخر نمایشی در قالب نمایشنامه را در اختیار هنرمندان تئاتر کشور قرار دهیم.

بودجه جشنواره یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان

نیلی در پاسخ به دو پرسش خبرنگار ایرنا مبنی‌بر بودجه جشنواره و روند برگزاری جشنواره در سایه سرعت اشاعه سویه اُمیکرون ویروس کرونا اگر در ایام برگزاری جشنواره باعث تغییر شرایط رنگی شهر کرمان شود گفت: برگزاری سال گذشته جشنواره مقاومت توسط انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در ایام کرونا ما را برای چنین روزهایی مهیا و آماده ساخته و تمام تدابیر برای قرار گرفتن در چنین شرایطی را مدنظر داشته‌ایم.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس درباره بودجه جشنواره گفت: بودجه این رخداد در گام سوم یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بسته‌شده است و به شکل تعاملی در حوزه اجرایی بودجه برعهده اداره‌کل ارشاد استان کرمان و دیگر بخش‌ها برعهده‌ انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس خواهد بود.

سومین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان دی ماه سال جاری با دبیری سیدوحید فخرموسوی ۱۸ تا ۲۱ دی ماه ۱۴۰۰ در کرمان برگزار خواهد شد.

https://dailybulletin.ir/27/12/2021/%d8%a8%d8%a7%d8%b2%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d9%85%da%a9%d8%aa%d8%a8-%d8%b3%d9%84%db%8c%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%87-%d8%b2%d8%a8%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%a6%d8%a7%d8%aa%d8%b1%d8%8c-%d8%aa%d8%b1/